Sokak Hayvanları İçin Çok Önemli Çağrı

AKP’nin sokak hayvanlarıyla ilgili yeni düzenleme çalışmaları kamuoyunda geniş çapta tepkilere neden olmaya devam ediyor. Hayvanları Koruma Kanunu’nda yapılacak değişiklik, vatandaşlar, hayvan hakları savunucuları, sivil toplum kuruluşları ve sanatçılardan yoğun bir tepki alıyor.

Haytap, Hayvan Hakları Federasyonu, sokak hayvanlarının ölümüne karşı çıkmak amacıyla 2 Haziran Pazar günü bir miting düzenleyeceğini duyurdu.

AKP, sokak hayvanlarıyla ilgili yeni düzenleme çalışmaları için harekete geçti ve Hayvanları Koruma Kanunu’nda yapılacak değişiklikler vatandaşlar ve muhalefetin yanı sıra parti içinde de bölünmelere neden oldu.

Sokak köpeklerinin “uyutulması” öngörülen bir yasa teklifi önümüzdeki günlerde Meclis’e sunulacak.

Temmuz 2021’de yürürlüğe giren Hayvanları Koruma Kanunu’nda yapılan değişikliklerle birlikte, sokak hayvanlarının uyutulması seçeneği büyük tartışmalara neden olmuştu. AKP, son dönemde sokak köpeklerinin saldırısından mağdur olan vatandaşların artışını gerekçe göstererek bu düzenlemeyi hızla hayata geçirme kararı aldı.

AKP’nin hazırladığı yasa teklifine göre öncelikle başıboş hayvanlar sahiplendirilmeye çalışılacak ve 30 gün boyunca sahiplenilmeyen köpekler uyutulacak. Bu acımasız tasarıya karşı Haytap, sokak hayvanları için adalet talebiyle 2 Haziran’da İstanbul Yenikapı’da saat 13:00’te bir miting düzenleyeceğini duyurdu.

Haytap’ın düzenlediği mitinge davet paylaşımı şu şekilde:

MİTİNGE DAVET

Katledilen hayvanlarımız, istismara uğrayan çocuklarımız, şiddete maruz kalan kadınlarımız ve talan edilen doğamız için sende orada ol!

Türkiye Katılımlı;

#Adaletmitingi
2 Haziran
İstanbul Yenikapı
Saat: 13:00

#Adaletmitingi #SokakHayvanlarıYalnızDeğildir”

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir